Kényelmes, tiszta, nem igényel túl sok karbantartást: számos előnye van annak, ha elektromos konvektorral oldjuk meg lakásunk, hétvégi házunk fűtését! Ugyanakkor annak telepítése előtt nem árt tisztában lennünk pár további ténnyel sem. Vizsgáljuk meg, mikor érdemes ezt a megoldást választani! A legfontosabb szempontok áttekintésében Ázsóth Tamás műszaki tanácsadó mérnök volt segítségünkre.
Az elektromos energia nagyságrendileg 2,5-szer drágább, mint a gáz – mikor érdemes mégis azt használni mint energiahordozót lakásunk fűtéséhez?
Például akkor, amikor viszonylag kis teljesítményre van szükség, vagyis csak egy vagy két helyiséget akarunk kifűteni, vagy szakaszos üzemben kívánjuk használni a fűtést, például nyaralókban. Továbbá akkor, amikor nem áll rendelkezésünkre megfelelő kémény, vagy a földgázos fűtési rendszer kialakítása túl költséges és bonyolult lenne.
Előfordulhat, hogy a megváltozott életkörülmények miatt, vagy egy használt épület vásárlása alkalmából bizonyos helyiségeket mostantól fűteni szeretnénk. Célszerű abban az esetben is ezt a fűtési megoldást választani, ha már van meglévő központi fűtési rendszerünk, de egy olyan helyiséget szeretnénk fűteni, ami eddig nem volt a fűtési hálózatra kötve. Ilyen lehet pl. egy toldalékhelyiség, egy nyárikonyha, műhely vagy tároló, amelyeknél eddig nem volt igény, hogy fűtöttek legyenek. A meglévő fűtési hálózat bővítése/átalakítása nem csak hogy költséges lehet, de akár a meglévő rendszer működésében is problémákat okozhat egy „találomra” utólagosan „odabiggyesztett” radiátor. Ezek beépítése előtt célszerű épületgépész mérnök tanácsát kikérni.
Ha azonban az elektromos konvektort választjuk, akkor erre nincs szükség, csak a hálózat kapacitásának ellenőrzésére. Azt se felejtsük el, hogy az elektromos energia használata sok szempontból kényelmesebb és kevesebb problémával jár, mint a gázé.
Kép: F129 elektromos konvektor - Gépész.hu
„Korábban sokkal kényelmetlenebb volt az elektromos fűtőtestek használata, például a fűtőszálra ráégett a por és annak kellemetlen szaga volt, de az utóbbi 8-10 évben már sokkal jobb fűtőtesteket gyártanak” – elemzi a szakértő. „A mai készülékek már jól néznek ki, esztétikusak, a kettős szigetelésű fűtőszál egy bordázott, formatervezett burkolatban helyezkedik el, és bár ez is felmelegszik, sokkal kisebb mértékben, mint a hagyományos készülékek. Ezek konvekciós elven működnek, vagyis a fűtés során alul beáramlik a hideg levegő, felül pedig távozik a meleg.
Mit kell tennünk ahhoz, hogy kényelmesen, komfortosan használható, megbízható fűtést alakíthassunk ki elektromos konvektorral? Először is pontosan meg kell határoznunk a teljesítményt. „Ezt megtehetjük „hasraütéssel” is, de jobb, ha pontos hőszükséglet-számítást végzünk, amiben épületgépész szakember tud segíteni” – fejti ki Ázsóth Tamás, aki azt is elmondja: ha nem extrém rossz a szigetelése egy épületnek, nagyságrendileg négyzetméterenként 100 W teljesítménnyel lehet számolni.
Az ilyen készülékeknél nincs szükség engedélyeztetésre, mint a gázkészülékeknél, viszont a beszerelésükhöz villanyszerelő szakember szükséges. Amire viszont ügyelni kell, hogy a hálózat teljesítményre bírja-e az adott készüléket? „Egy átlagos magyar háztartásban 32 A-es hálózat van kiépítve, ami nem túl sok” – vázolja a szakértő. „Ezt az elektromos konvektor telepítése előtt mindenképp fel kell mérni, beleszámítva a már meglévő készülékeket. Továbbá be kell építeni az olyan biztonsági berendezéseket, mint a kismegszakítók stb.”
Viszonylag egyszerű szerkezetű készülékekről van szó, így a meghibásodás sem túl gyakori – ha mégis előfordul, akkor valószínűleg a fűtőelem vagy a termosztát tud elromlani. Hibaforrás lehet az is, ha rosszul van beszerelve a készülék vagy rosszul van méretezve, bár ez értelemszerűen már nem a készülék hibája. Mint annyi más készüléknél is, a konvektoroknál is többféle készüléktípus létezik, a teljesen egyszerű változatoktól (ahol a termosztát automatikusan kikapcsolja a készüléket, amikor az eléri a megfelelő hőmérsékletet) a jelenlét-érzékelős konvektorokig. Ez utóbbiak esetében mozgás hiányában a készülék eco üzemmódba kapcsol, amivel jelentős energia-megtakarítás érhető el. Mozgást érzékelve pedig újra felfűt, ami történhet úgy is, hogy ehhez boost üzemmódba kapcsol, vagyis extrém gyorsan felfűt. Tudnunk kell, hogy a lakás 1 °C hőmérséklet-csökkenése esetén már 5-7% energia-megtakarítás érhető el.
„Vásárláskor az ár már jó eligazítást jelent a minőség tekintetében: közepes árfekvéstől érdemes nézni a készülékeket, és természetesen – ahogy a többi elektromos készülék esetében is – megbízható forrásból, szakkereskedésben érdemes vásárolni” – zárja a szakértő.
Az utolsó 100 komment: